Problem z załadowaniem strony? Kliknij tutaj

projekt Nr 37

37. Miejsce integracji "Pozytywna Przystań"


Opis zadania

W ramach zadania planujemy powstanie miejsca integracji dla osób potrzebujących, zwłaszcza osób w kryzysie bezdomności i osób z niepełnosprawnością. Bezdomność jest relatywnie trwałą sytuacją, w której znalazł się człowiek pozbawiony domu, czy po prostu miejsca w którym mógłby zamieszkać. Zdaniem niektórych badaczy istota zagadnienia leży w niewydolnych mechanizmach społecznych, które mają służyć umieszczeniu człowieka w bardziej lub mniej zdefiniowanej pozycji społecznej. Ten problem w szczególny sposób dotyka dzieci wychowanych w domach dziecka i ludzi, którzy odbyli karę więzienia. Dotyczy również kwestii pomocy społecznej potrzebnej osobom starszym, schorowanym, doświadczającym przemocy w rodzinie, bezrobotnym, którą powinno dać najbliższe otoczenie, rodzina, lokalna społeczność. W Ostrowcu Św. wg danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mieszka ok. 100 osób. Część tych osób przebywa w Noclegowni, część w mieszkaniach chronionych a reszta w pustostanach. Aktywizacja jest w głównej mierze indywidualnym programem, mającym pomóc w wychodzeniu z bezdomności. Program aktywizacyjny może objąć każdą osoba bezdomną. Dlatego tak ważne jest pokazanie mieszkańcom i przedstawienie osób w kryzysie bezdomności jako normalnych i pełnoprawnych mieszkańców miasta, a nie tak jak jest obecnie, że osoba taka uważana jest za "menela", "pijaczynę" z ulicy. Nie każdy jest taki, więc nie można powiedzieć, że każda taka osoba jest zła. Zakładamy udział 10-15 osób w kryzysie bezdomności. Grupa osób z niepełnosprawnością to dość liczna grupa mieszkańców, która przez wzgląd na swoje niepełnosprawności (ruchowe, psychiczne, somatyczne itp.) często jest grupą osób samotną, żyjącą w lokalnej społeczności, jednak na poboczu. Zakładamy udział 10 osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Będzie to miejsce otwarte dla wszystkich. W ramach zadania najważniejsze jest zatrudnienie osoby, która będzie miała odpowiednie podejście do tych osób, do której będą mieli oni zaufanie. Taka osoba miała okazję już z nimi pracować. Celem tej inicjatywy jest integracja środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnością oraz osób samotnych. W ramach zajęć odbywać się będą warsztaty aktywizacyjne (florystyczne, psychologiczne, rękodzielnicze). Osoby bezdomne w naszym mieście mają możliwość skorzystać jedynie z noclegowni, która jest czynna od 18-19 do 7-8 rano. W ciągu dnia osoby te nie mają się gdzie podziać, w zimę ogrzać, zjeść i napić się czegoś ciepłego. Miejsce będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9-15/18.W działania te aktywnie włączy się Partner lokalny - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do którego w pierwszej kolejności udają się osoby borykające się z tymi problemami. To właśnie MOPS będzie kierował tych ludzi do naszej świetlicy, gdzie będą mogli skorzystać z różnego rodzaju pomocy, od warsztatów do wspólnego spędzenia czasu i wymiany doświadczeń.

Streszczenie projektu

Stworzenie miejsca integracji dla mieszkańców, gdzie oprócz spotkań będą miały miejsce warsztaty aktywizujące.

Status projektu

Zweryfikowany pozytywnie

Komentarz

Projekt będzie miał duże oddziaływanie społeczne. Wpisuje się świetnie w ostrowiecki model deinstytucjonalizacji. Jest formą środowiskowej pomocy, bez struktur i formalizmu. Może stać się ogólnopolską dobrą praktyką. Jest zgodny ze wszystkimi gminnymi programami.