Opis zadania
W ramach zadania planujemy powstanie miejsca integracji dla osób potrzebujących, zwłaszcza osób w kryzysie bezdomności i osób z niepełnosprawnością. Bezdomność jest relatywnie trwałą sytuacją, w której znalazł się człowiek pozbawiony domu, czy po prostu miejsca w którym mógłby zamieszkać. Zdaniem niektórych badaczy istota zagadnienia leży w niewydolnych mechanizmach społecznych, które mają służyć umieszczeniu człowieka w bardziej lub mniej zdefiniowanej pozycji społecznej. Ten problem w szczególny sposób dotyka dzieci wychowanych w domach dziecka i ludzi, którzy odbyli karę więzienia. Dotyczy również kwestii pomocy społecznej potrzebnej osobom starszym, schorowanym, doświadczającym przemocy w rodzinie, bezrobotnym, którą powinno dać najbliższe otoczenie, rodzina, lokalna społeczność. W Ostrowcu Św. wg danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mieszka ok. 100 osób. Część tych osób przebywa w Noclegowni, część w mieszkaniach chronionych a reszta w pustostanach. Aktywizacja jest w głównej mierze indywidualnym programem, mającym pomóc w wychodzeniu z bezdomności. Program aktywizacyjny może objąć każdą osoba bezdomną. Dlatego tak ważne jest pokazanie mieszkańcom i przedstawienie osób w kryzysie bezdomności jako normalnych i pełnoprawnych mieszkańców miasta, a nie tak jak jest obecnie, że osoba taka uważana jest za "menela", "pijaczynę" z ulicy. Nie każdy jest taki, więc nie można powiedzieć, że każda taka osoba jest zła. Zakładamy udział 10-15 osób w kryzysie bezdomności. Grupa osób z niepełnosprawnością to dość liczna grupa mieszkańców, która przez wzgląd na swoje niepełnosprawności (ruchowe, psychiczne, somatyczne itp.) często jest grupą osób samotną, żyjącą w lokalnej społeczności, jednak na poboczu. Zakładamy udział 10 osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Będzie to miejsce otwarte dla wszystkich. W ramach zadania najważniejsze jest zatrudnienie osoby, która będzie miała odpowiednie podejście do tych osób, do której będą mieli oni zaufanie. Taka osoba miała okazję już z nimi pracować. Celem tej inicjatywy jest integracja środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnością oraz osób samotnych. W ramach zajęć odbywać się będą warsztaty aktywizacyjne (florystyczne, psychologiczne, rękodzielnicze). Osoby bezdomne w naszym mieście mają możliwość skorzystać jedynie z noclegowni, która jest czynna od 18-19 do 7-8 rano. W ciągu dnia osoby te nie mają się gdzie podziać, w zimę ogrzać, zjeść i napić się czegoś ciepłego. Miejsce będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9-15/18.W działania te aktywnie włączy się Partner lokalny - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do którego w pierwszej kolejności udają się osoby borykające się z tymi problemami. To właśnie MOPS będzie kierował tych ludzi do naszej świetlicy, gdzie będą mogli skorzystać z różnego rodzaju pomocy, od warsztatów do wspólnego spędzenia czasu i wymiany doświadczeń.
Streszczenie projektu
Stworzenie miejsca integracji dla mieszkańców, gdzie oprócz spotkań będą miały miejsce warsztaty aktywizujące.