Opis projektu
"Rowerowe Ekostrefy" to stacje do wypożyczania rowerów, które będą zlokalizowane w 5 charakterystycznych, ogólnodostępnych punktach w naszym mieście, przez co korzystanie z tego środka transportu stanie się bardziej popularne i atrakcyjne zarówno dla miasta jak i dla jego wszystkich mieszkańców.
Przede wszystkim cel realizacji projektu będzie dotyczył zapewnienia mieszkańcom transportu, pełnienia funkcji rekreacyjnej oraz podniesienia walorów turystycznych gminy. Coraz rzadziej w okresie wiosennym i letnim mieszkańcy będą przemieszczali się samochodami czy innymi środkami transportu, co spowoduje ograniczenie emisji CO2 i zminimalizuje poziom hałasu, czyli będzie to działanie proekologiczne.
Ponadto system będzie można wykorzystać również w organizacji akcji proekologicznych, np. darmowe udostępnienie rowerów w Dniu Bez Samochodu.
Mieszkańcy będą chętniej korzystali z transportu rowerowego, gdyż będzie on przynosił codzienne profity, tj. brak problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego, codzienna dawka ruchu oraz tańsza opcja niż inne alternatywy transportu publicznego.
Poza tym stacje oraz rowery można wykorzystać jako atrakcyjną powierzchnię reklamową pozwalającą na promowanie gminy oraz realizowanych przez samorząd projektów.
Warto wspomnieć o tym, że sieć stacji oraz rowery będą mogły uzupełniać istniejącą sieć połączeń autobusowych na terenie miasta w związku z tym można wykorzystać niektóre z lokalizacji przystanków autobusowych jako lokalizacji dla stacji rowerowych. Dzięki temu można zmniejszyć koszt inwestycji, gdyż nie będzie konieczności budowania osobnych przyłączy elektrycznych dla stacji rowerowych.
"Rowerowe Ekostrefy" będą możliwe do zrealizowania dzięki współpracy z największą siecią rowerów miejskich w Polsce- Nextbike. Firma ta jest pionierem w dziedzinie bike sharing i rozpowszechnia swoją działaność na cały świat w takich państwach jak Niemcy, Wielka Brytania, Chorwacja i wiele innych. Od wielu lat również z powodzeniem duże miasta w Polsce rozwijają systemy rowerowe (np. Warszawa, Katowice, Łódź, Wrocław), ale i małe miasta poszły także za ich przykładem (np. Pruszków, Łask, Koluszki, Skarżysko Kamienna, Kielce, Pszczyna Żyrardów,).
System będzie obejmował 5 stacji- "Rowerowych Ekostref", gdzie każda wyposażona będzie w totem informacyjny oraz 5 stojaków typu "u-kształtne" pozwalających na stabilne pionowe zaparkowanie roweru.
25 rowerów miejskich 4 generacji każdy wyposażony w blokadę elektroniczną z GPS, moduł solarny ładowania oraz wewnętrzną przerzutkę minimum 3 biegową.
W ramach systemu zbudowana zostanie dedykowana strona www. Każdy użytkownik będzie miał dostęp do bezpłatnej aplikacji pozwalającej na rejestrację w systemie oraz wypożyczenie roweru.
Miasto (Zamawiający) będzie mogło zdecydować o wysokości cennika za wypożyczenie rowerów oraz długość tzw. darmoczasu.
Dodatkowo w ramach obsługi systemu operator będzie serwisował oraz relokował rowery pomiędzy stacjami.