Opis projektu
W ramach zadania planujemy powstanie miejsca integracji dla osób potrzebujących, zwłaszcza osób w kryzysie bezdomności i osób z niepełnosprawnością.
Bezdomność jest relatywnie trwałą sytuacją, w której znalazł się człowiek pozbawiony domu, czy po prostu miejsca w którym mógłby zamieszkać. Zdaniem niektórych badaczy istota zagadnienia leży w niewydolnych mechanizmach społecznych, które mają służyć umieszczeniu człowieka w bardziej lub mniej zdefiniowanej pozycji społecznej. W Ostrowcu Św. wg danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mieszka ok. 100 osób. Część tych osób przebywa w Noclegowni, część w mieszkaniach chronionych a reszta w pustostanach. Grupa osób z niepełnosprawnością to dość liczna grupa mieszkańców, która przez wzgląd na swoje niepełnosprawności (ruchowe, psychiczne, somatyczne itp.) często jest grupą osób samotną, żyjącą w lokalnej społeczności, jednak na poboczu. Zapewniona zostanie dostępność osobom z niepełnosprawnościami zgodnie z wymogami ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240 z późn. zm.)
Osoba zaproponowana do zatrudnienia posiada doświadczenie w opiece nad osobami w kryzysie bezdomności, jest punktualna i doświadczona. Od stycznia 2023 r. do sierpnia 2023 r. prowadziła miejsce dla takich osób. Potrafi się z nimi porozumieć bez żadnych problemów. Zakres wsparcia: poczęstunek w formie bufetu kawowego, śniadanie, gry i zabawy, animacja osób, warsztaty rękodzielnicze i psychologiczne, rozmowy, spotkania z ludźmi.
Celem tej inicjatywy jest integracja środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnością oraz osób samotnych. W ramach zajęć odbywać się będą warsztaty aktywizacyjne (florystyczne, psychologiczne, rękodzielnicze). Osoby bezdomne w naszym mieście mają możliwość skorzystać jedynie z noclegowni, która jest czynna od 18-19 do 7-8 rano. W ciągu dnia osoby te nie mają się gdzie podziać, w zimę ogrzać, zjeść i napić się czegoś ciepłego. Miejsce będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9-15. Godziny dodatkowe pomiędzy 15 a 18 będą rozliczane w formie wolontariatu. W działania te aktywnie włączy się Partner lokalny - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do którego w pierwszej kolejności udają się osoby borykające się z tymi problemami. To właśnie MOPS będzie kierował tych ludzi do naszej świetlicy, gdzie będą mogli skorzystać z różnego rodzaju pomocy, od warsztatów do wspólnego spędzenia czasu i wymiany doświadczeń.